Festival idrijske čipke s spoštovanjem do bogate tradicije ročno klekljanih čipk ohranja njihovo zgodovinsko izročilo ter hkrati spodbuja inovativnost pri oblikovanju in uporabi klekljanih mojstrovin. Idrija se v času junijskega festivala prelevi v živahno čipkarsko središče, kjer se izmenjujejo znanja o tej prefinjeni spretnosti, prenašajo izkušnje na nove generacije in tkejo močna prijateljstva, ki kakor tisočere nevidne niti povezujejo ljudi širom sveta. Je večdnevna prireditev etnološkega, gospodarskega, izobraževalnega in kulturnega značaja, ki poteka v Idriji od leta 1953. Vmes je bilo nekaj večjih prekinitev, po letu 1986 pa je bil organiziran vsako leto vse do leta 2020. Tega leta je festival zaradi pandemije potekal spletno in bil leta 2021 zaradi enakega vzroka odpovedan.
V času festivala, na tretji vikend v juniju so po celi Idriji na ogled zanimive in atraktivne razstave, delavnice in predavanja, ki jih spremlja bogat zabavni program namenjen vsem generacijam. Stalnica festivala je nedeljsko državno tekmovanje otrok in odraslih v klekljanju, ki smo mu letos dodali veliko druženje klekljaric.
Strokovni program, ki ga pripravljajo Čipkarska šola Idrija, Društvo klekljaric idrijske čipke in Mestni muzej Idrija v sodelovanju s številnimi izvajalci je namenjen klekljaricam in vsem ljubiteljicam in ljubiteljem klekljane čipke. Njegov namen je vsa leta ostal enak – pokazati dediščino klekljanja idrijske čipke svetu in s tem dati priznanje njenim ustvarjalkam, tako tistim anonimnim iz preteklosti kot današnjim.
Strokovni program dopolnjuje ponudba izdelkov slovenskih domačih in umetnostnih obrti ter lokalnih pridelkov v središču mesta, ne manjka pa niti spremljevalnih in zabavnih vsebin za različne starostne skupine obiskovalcev, ki jih organizira Zavod za turizem Idrija.
Festivala zagotovo ne bi mogli organizirati ob veliki podpori Občine Idrija ter zvestih sponzorjev, njegov velik pomen pa izkazuje tudi dejstvo, da ga je Slovenska turistična organizacija uvrstila med pet največjih etnoloških festivalov v Sloveniji.